Dolina Nilu

Dolina Nilu 2017-06-25T18:29:23+02:00

Opis winnicy

Ryszard Cacaj
Kolbuszowa, powiat kolbuszowski
Założona w 2003, powierzchnia 0,05 ha


Ryszard Cacaj, absolwent Wydziału Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Pasjonat dobrej kuchni i wina. Winiarstwem zafascynowany jest od dziesięciu lat. Odbył cykl praktyk i szkoleń winiarskich w kraju i za granicą (Austria, Niemcy, Słowacja, Czechy, Węgry). Właściciel winnicy Dolina Nilu. Także współzałożyciel i nadzorujący winnicę o powierzchni 0,5 ha, należącą do jego przyjaciela.

Winnica Dolina Nilu o powierzchni 0,05 ha leży w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Powstała w 2003 roku. Jej osobliwa nazwa pochodzi od nazwy rzeki Nil przepływającej przez tę miejscowość. Położona jest na bardzo łagodnym zboczu o orientacji południowo-wschodniej. Uprawiane są na niej głównie mieszańce odporne na niską temperaturę, takie jak: Rondo, Regent, Seyval Blanc, Muskat i Sibera. Winorośl prowadzona jest systemem Royat na niskim pniu, co daje gwarancję zachowania winorośli zimą w nienaruszonym stanie. Nieduża powierzchnia winnicy, starannie wyselekcjonowana i wyhodowana winorośl oraz tajniki produkcji są gwarancją otrzymania wina ekskluzywnego i wyjątkowego, o wysokiej jakości. Wino Seyval Blanc z Doliny Nilu zostało zauważone podczas pokazu na I Międzynarodowej Konferencji Winiarskiej w Mierzęcinie (czerwiec 2007).

Zamierzenia na przyszłość: bez względu na rocznik, wino powinno być zrównoważone i bogate w aromaty. Do wytwarzania takiego wina potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia. Właściciel winnicy Dolina Nilu stawia sobie za cel rokroczną produkcję najwyższej jakości trunku. Dlatego utożsamia się ze słowami Jeana Orizeta: „Aby zrobić wielkie wino, trzeba szaleńca do uprawy winnicy, mędrca, który ujmie szaleństwo w karby przepisów, jasno myślącego artystę, który zrobi wino i miłośnika, który się na nim pozna”. Z rocznika 2009 obiecująco zapowiadają się wino różowe z Ronda i Regenta, a także białe Seyval Blanc. W planach na kolejne lata jest założenie małego gospodarstwa agroturystycznego z pomieszczeniem do degustacji wina

Ryszard Cacaj należy do Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia. Odbył:

1. Cykl szkoleń w latach 2004-2006 w ramach programu „Podkarpackie winnice” – Austria, Czechy, Niemcy,
2. Kurs winifikacji i uprawy winorośli w szkole winiarskiej w Silberbergu – Austria 2005 r.,
3. Kurs winifikacji i uprawy w Instytucie Winiarskim w Egerze – Węgry 2008 r.,
4. Kurs „Techniki analityczne w winiarstwie” na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie – 2008 r.

Rodzaje win

Aby zobaczyć wina produkowane przez winnicę Dolina Nilu rozwiń poniższą listę

informacja i zdjęcia do uzupełnienia

Zapisz

Kontakt

Ryszard Cacaj
ul. Piłsudskiego 22a
36-100 Kolbuszowa

  • +48 601 966 230

  • dolinanilu@o2.pl

Lokalizacja

Inne winnice