Dolina Sanu

Dolina Sanu 2017-06-25T18:37:29+02:00

Opis winnicy

Józef Bodziak
Sanok, powiat sanocki
Założona w 2006, powierzchnia 0,40 ha


Winnicę założyłem w 2006 roku. Sadzonki przyjęły się w 100%. Zainteresowaniem winnicą zaraziłem się w Niemczech. Pracowałem tam przez 7 sezonów przy pielęgnacji, zbiorze i uprawie winorośli. Posiadam wykształcenie rolnicze. Jestem również członkiem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, które udziela nam rad i szkoli w zakresie winiarstwa. Gospodarstwo rolne odziedziczyłem po rodzicach, które w dalszej perspektywie chcę przekazać dzieciom. W 2007 roku zasadziłem 300 sztuk sadzonek, które zakupiłem w Niemczech i Austrii. W 2008 roku moja winnica powiększyła się o kolejne 200 sadzonek w 2009 winnica przekroczyła 2 tyś sadzonek i nadal mam zamiar powiększać jej areał.

W prahistorycznych czasach rzeka San płynąc przez nasze tereny wyżłobiła dolinę od której nazwę wzieła nasza winnica. Podczas prac polowych znajdujemy otoczaki kamienne, które rzeka transportowała wraz ze swoim nurtem. Teraz jej koryto przesuneło się na poludniową stronę, ale resztki historii i jej dawnego nurtu pozostały.

Winnica znajduje się na południowym stoku z widokiem na panoramę Sanoka oraz rzekę San. Od strony północnej znajduje się las który jest połączony z Parkiem Krajobrazowym Gór Słonnych.

Uprawiane odmiany: V 68021, Muskat, Bianca, Aurora, Several Blanc, Sibera, Ratay, Pinot Noir, Regent, Roesler, Traminer, Cabernet Sauvignion, Marechal Foch, Merlot.

Z ciekawostek chciałbym dodać, że środkiem mojego pola w 1939 roku przebiegała „Linia Mołotowa”, po której został pas umocnień (bunkrów) w najbliższej przyszłości miasto zamierza je odrestaurować.

Plany na przyszłość to powiększenie winnicy do areału 2,5 ha oraz przebudowanie istniejących budynków gospodarczych tak, aby spełniały wymogi pod kątem produkcji wina i przetworów winnych. W najbliższym czasie planuje budowę piwnicy przeznaczonej na składowanie wina. Kolejnym ważnym planem jest budowa punktu gastronomicznego (restauracji) na szczycie winnicy, gdzie będzie można degustować nasze produkty w tym wino oraz na tarasie podziwiać panoramę Sanoka oraz najbliższe okolice Bieszczad.

Zainteresowanym osobom z pasją winiarstwa w miarę naszych mozliwości doradzamy w jaki sposób rozpocząć przygodę z winnicą.Zapisz

Zapisz

Zapisz

Rodzaje win

Aby zobaczyć wina produkowane przez winnicę Dolina Sanu rozwiń poniższą listę

informacja i zdjęcia do uzupełnienia

Kontakt

Józef Bodziak
ul. Kmicica 5
38-500 Sanok

  • +48 13 463 70 89

  • j.bodziak@wp.pl

  • dolinasanu@wp.pl

  • www.winnica-dolinasanu.pl

Lokalizacja

Inne winnice