Mazurak

Mazurak 2017-06-25T18:48:58+02:00

Opis winnicy

Dorota i Krzysztof Mazurak
Błażowa Dolna, gmina Błażowa, powiat rzeszowski
Założona w 2008, powierzchnia 0,20 ha


Jak prawdopodobnie wielu dzisiejszych „winiarskich zapaleńców Podkarpacia”, w 2004 roku trafiliśmy na informacje o pierwszej edycji programu „Podkarpackie Winnice”. To było jak objawienie wskazujące właściwy cel, ale, niestety nie mieliśmy odpowiedniego terenu aby rozpocząć uprawę rokującą jakikolwiek sukces. Poszukiwania właściwej działki zajęły kolejne 3 lata, aż trafiły się „popaństwowe” nieużytki na południowym stoku w Błażowej Dolnej.

Pole znajduje się nieco powyżej 300 m n.p.m., o spadku 20-25% w kierunku południa, wyniesione ok. 70 m nad dnem doliny. Wschodnia i zachodnia krawędź jest osłonięta lasem, od południa brak jest przeszkód mogących tworzyć zastoiska mrozowe, ale północ (od strony szczytu) jest „goła”, więc tę krawędź obsadzamy thują.

Walka z ukształtowaniem terenu, wkraczającym lasem oraz przygotowanie gleby wg. wskazówek p. Romana Myśliwca trwały kolejny rok z okładem. Nie żałujemy ani jednej godziny pracy włożonej tu w ziemię, gdyż teren wydaje się mieć potencjał dla naszych planów.

Moment właściwych narodzin winnicy nastąpił wiosną 2008 roku.

Sadziliśmy z duszą na ramieniu gdyż jedyne doświadczenie z rolnictwem to był przydomowy ogródek, a tu takie wyzwanie; drżenie sekatora „czy aby na pewno dwa pąki wystarczą?, czy tych korzonków nie przyciąłem za krótko? I w ogóle: Boże, w co ja się pakuję?!!”

Sadzonki, odpukać, bardzo ładnie wystartowały, a ich rozwój wprost cieszył oko. Na początek obsadziliśmy ok. 0,2 ha ośmioma odmianami zakupionymi w Winnicy Golesz: 3 odmiany na wina białe oraz 5 na czerwone, po 80 szt. z każdej z nich. Jak widać jest to poletko doświadczalne dla znalezienia najlepiej rokujących odmian do kolejnych nasadzeń, w planach do ok. 1 ha, bo na tyle oceniamy własne siły na ogarnięcie całego zakresu koniecznych prac.

A winnica, to i wino! Naszym celem jest tworzenie wina, którego pochodzenia nie trzeba się wstydzić a nawet więcej – wino, dla którego wielbicielom będzie się chciało dojechać, a następnie wielokrotnie wracać w okolice Błażowej. Czy to się spełni, czas pokaże ale póki co, szanse rosną.

Uprawiane odmiany:

– białe – Aurora, Bianca i Seyval Blanc,

– czerwone – Rondo, Regent, Leon Millot, Marechal Foch i Swenson Red.

Państwo Dorota i Krzysztof są członkami Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia i na bieżąco uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Rodzaje win

Aby zobaczyć wina produkowane przez winnicę Mierzejewskich rozwiń poniższą listę

informacja i zdjęcia do uzupełnienia

Kontakt

Dorota i Krzysztof Mazurak
Terliczka 191
36-001 Trzebownisko

  • krzy.ma@wp.pl (Krzysztof)

  • dorota.ma@wp.pl (Dorota)

Lokalizacja

Inne winnice