Mokosza

Mokosza 2017-06-25T18:57:40+02:00

Opis winnicy

Hubert Baraniecki, Ewa Olszewska
Grudna Górna, gmina Brzostek, powiat dębicki
Założona w 2010, powierzchnia 0,68 ha


Były Kołaczyce, Brzostek, Dęborzyn, Zalasowa, Buchcice, Bukowa, Braciejowa, Gębiczyna, Południk i mnóstwo innych miejsc. Znalezienie działki – dobrej lokalizacji pod winnicę – nawet na Pogórzu, obfitującym w wiele pięknie wyniesionych, nasłonecznionych stoków, okazało się nie lada wyzwaniem. Taki tam zamiar: docelowo 4 ha i czerpanie z tego satysfakcji i pieniędzy. Może.

Skąd ten pomysł? „Zaraziła” mnie nim przyjaciółka ze studiów na Wydziale Chemii UW; przestało już nam wystarczać wina użytkowanie. Za tym poszła chęć zgłębienia tajemnicy wyglądu, zapachu, smaku i ich zależności od rodzaju gleby, makro-, mikro- i mezoklimatu, zaangażowania rąk, włożonego serca i tylu jeszcze innych czynników.

Ale, gdzie? Postanowiliśmy szukać w rejonie dynamicznie rozwijającego się polskiego winiarstwa, czyli na Podkarpaciu. Wyposażeni w książkową wiedzę Wojciecha Bosaka i Romana Myśliwca przewertowaliśmy kilkaset ofert, obejrzeliśmy prawie setkę działek, przejechaliśmy tysiące kilometrów, i nic…

Aby efektywniej wypełnić czas poszukiwań w maju 2008 założyłem liczącą 220 krzewów winniczkę na posiadanej od lat działce w okolicach Warki. Szkoła dla początkującego. Tam odbyłem praktykę winogrodnika, a Ewa ochrzciła plantację imieniem „Mokosza” I pewnie doczekalibyśmy się z niej pierwszego wina, gdyby nie niezwykłe „odkrycie” z czerwca 2009: niezamieszkałe i nieczynne, położone kilkanaście kilometrów na południe od Dębicy gospodarstwo z zapuszczonymi, drewnianymi zabudowaniami. Prawie dwa hektary ziemi, w tym niemal hektar bardzo dobrego, wydawało się nam, pola pod uprawę winorośli.

Dla rozwiania wątpliwości poprosiliśmy p. Romana Myśliwca o opinię. Jego słowa „teren jest prawie idealny pod winnicę” oraz jakaś magia tego miejsca zdecydowały o podjęciu decyzji o kupnie gospodarstwa. Sprzedałem w trybie ekspresowym działkę pod Warką, tym samym przenosząc „Mokoszę” na Podkarpacie. Pan Roman podjął się zaprojektowania winnicy w terenie oraz wykonania planu nasadzeń.

Uprawiane odmiany: Regent, Rondo, Dornfelder, Seyval Blanc, Bianca, Solaris, Hibernal, Jutrzenka.

Latem 2010 planujemy uruchomienie gospodarstwa agroturystycznego, do którego przyciągnie gości winnica, jej wytwory, domowa kuchnia i warsztaty kulinarne. Znajdzie się również praca dla ochotników oraz możliwość eksplorowania bogatej w historię okolicy oraz sport i rekreacja. Wino będzie produkowane z myślą o sprzedaży na zewnątrz i konsumpcji na miejscu. Planujemy osiągnięcie przynajmniej średniej klasy jakościowej wina.

Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.vinitus.pl), gdzie znajdą Państwo m.in. fotoreportaż z prac polowych w powstającej winnicy.Zapisz

Zapisz

Zapisz

Rodzaje win

Aby zobaczyć wina produkowane przez winnicę Mokosza rozwiń poniższą listę

informacja i zdjęcia do uzupełnienia

Kontakt

Hubert Baraniecki
ul. Daszyńskiego 17A/56
08-110 Siedlce

  • +48 602 71 99 79

  • vinitus@vinitus.pl

  • www.vinitus.pl

Lokalizacja

Inne winnice