Pod Dębem

Pod Dębem 2017-06-25T18:52:48+02:00

Opis winnicy

Wacław Matłok
Dębica, powiat dębicki
Założona w 1990, powierzchnia 0,07 ha


Winnica Pod Dębem położona jest na południe od Dębicy na wyrzeźbionym stromo stoku jednej z małych dolin. Płytko zalegający wapienno-piaskowy łupek kamienny nie nadaje się na podstawę żyznej gleby, ale ubóstwo zasobów rekompensuje głębia mineralnej świeżości. Z tego bogactwa minerałów czerpią krzewy winorośli potrzebne do życia składniki.

Rok 2009 to już dziewiętnaście lat, od kiedy pod rosnącym nad poddębicką doliną dębem pojawiły się pierwsze krzewy winorośli i zaczęła się przygoda z winem.

Większe nasadzenia odmianami, które dziś stanowią podstawę większości winnic na Podkarpaciu, pojawiły się pod koniec lat 90-tych po spotkaniu z Panem Romanem Myśliwcem. Po pierwszych zbiorach z nowych odmian jak Rondo, Sibera, Bianca, Muskat, Hibernal, Seyval Blanc, pojawiły się doświadczenia z winem z tych odmian.

Zbiory z kilku ostatnich lat pokazują zalety lokalizacji winnicy szczególnie w momentach przełomowych jak przymrozki wiosenne i jesienne. Wiosna 2007 oraz wiosna 2009, to ostry przymrozek na całym Podkarpaciu, w winnicy straty spowodowane przez temperaturę były znikome, również jesień 2007 to moment przymrozku październikowego, po którym po dwóch tygodniach słonecznej pogody odbył się zbiór Bianci, Seyvala, Sibery i Hibernala (w drugiej połowie października). Owoce nie tylko nie zostały uszkodzone przez przymrozek, ale osiągnęły wysoką dojrzałość (Seyval 13,8 p.a., Hibernal 14,5 p.a.) i bardzo dobrą kwasowość.

Wiosna 2008 to z kolei znaczne powiększenie winnicy o kolejne odmiany Regent i Dornfelder. Pierwsze owoce z tych nasadzeń pojawią się dopiero za trzy lata, ale czas szybko leci i wkrótce również z tych odmian wina będzie można spróbować i ocenić czy dobroczynny wpływ opiekuńczego dębu objął również nowe odmiany.

W przyszłości planuje się osiągnąć jak najwyższą kategorię jakościową oraz sprzedaż wina.

Właściciel należy do członków Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia. W 2004 r. brał udział w programie „Podkarpackie winnice”.

Rodzaje win

Aby zobaczyć wina produkowane przez winnicę Pod Dębem rozwiń poniższą listę

informacja i zdjęcia do uzupełnienia

Kontakt

Wacław Matłok
winnicapoddebem@tlen.pl

  • winnicapoddebem@tlen.pl

Lokalizacja

Inne winnice