Przeworskie

Przeworskie 2017-07-02T00:34:27+02:00

Opis winnicy

Ela i Dariusz Rosół
Gniewczyna Tyniecka, gmina Tryńcza, powiat przeworski
Założona w 2008, powierzchnia 0,27 ha


Przygoda z winoroślą zaczęła się od posadzenia krzewów Lidii przed wjazdem do garażu w 2002 roku. Wówczas moja wiedza na temat odmian była dość skromna i kończyła się raczej na kolorach gron tj. zielone, różowe i granatowe. Jakież było moje zdziwienie, gdy przeglądając strony internetowe natrafiłem na ogrom odmian, tam też znalazłem informację o winnicy Golesz Romana Myśliwca, od którego zakupiłem pierwsze odmiany (Bianca, Seyval Blanc, Regent, Rondo, Leon Millot).

Wiele odmian deserowych zakupionych zostało w Zawadzie (winnica i szkółka Pana Piątka) oraz w szkółce pod Warszawą. W ciągu kilku lat ogród winoroślowy rozrósł się do ponad 120 krzewów. Ponieważ praca w TPSA (z wykształcenia jestem inż. telekomunikacji) absorbowała dużo czasu – również dojazd do Rzeszowa, nie było wiele czasu na większą winnicę.

Zmieniająca się sytuacja ekonomiczna w Polsce, jak i sytuacja społeczna w mojej firmie skłoniły mnie do zajęcia się tematem uprawy winorośli na większą skalę – stąd też zrodził się pomysł obsadzenia pola 0,27 ha winoroślą. Ponieważ nie udało się kupić pola, z którym wiązałem duże nadzieje, winnica została założona na płaskim terenie osłoniętym lasem na piaszczystej glebie zgodnie z powiedzeniem „jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”.

Dzisiaj mogę powiedzieć, że w tym terenie da się uprawiać winorośl, a poziom cukru odmian Leon Millot 250Blg i Regent 240Blg był najwyższym, jaki dotychczas zanotowałem. Od kilku lat prowadzę próby z winem musującym, w marcu 2010 nastaw wynosił już 27 butelek i z roku na rok będzie się zwiększał. W br. zakupione zostało pole o powierzchni 1,03 ha w Przeworsku na górze Aleksandrów, tam też zakładana jest nasza 2-ga winnica „Na Aleksandrowie” z odmianami: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Solaris, Hibernal, Traminer, Seyval Blanc, Bianca, Dornfelder, Regent, Cabernet Dorsa, Pinot Noir, Zweigelt, ale to już inna historia…

Obecnie wino produkowane jest dla własnych potrzeb, po zwiększeniu areału uprawy oraz uruchomieniu w br. nowej winnicy w Przeworsku, planowana jest produkcja wina na sprzedaż. W przyszłości w planach jest również budowa przetwórni i piwnicy lub adaptacja pomieszczeń.

Właściciele są członkami Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.
Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Rodzaje win

Aby zobaczyć wina produkowane przez winnicę Na Białobrzeżkach/winnice Przeworskie rozwiń poniższą listę

informacja i zdjęcia do uzupełnienia

Kontakt

ul. M. Kopernika 68
37-200 Przeworsk

  • +48 502 302 822

  • darek@przeworskiewinnice.pl

  • ela@przeworskiewinnice.pl

  • www.przeworskiewinnice.pl

Lokalizacja

Inne winnice