Rodziny Steckich

Rodziny Steckich 2017-07-06T20:30:58+02:00

Opis winnicy

Dorota i Jerzy Steccy
37-560 Węgierka, gmina Roźwienica, powiat jarosławski
Założona w 2002, powierzchnia 0,5 ha


 

Główna winnica Rodziny Steckich powstała w miejscowości Węgierka, 22 km od Jarosławia. Położona jest na malowniczym stoku Pogórza Dynowskiego. Obecnie zajmuje ok. pół hektara, docelowo ma być dwa razy większa.

Dobra lokalizacja, południowo-zachodni stok, od strony północno-wschodniej osłonięty od wiatrów dziko rosnącymi krzewami i drzewami. W ciszy i spokoju można podziwiać piękne widoki, cieszyć się z możliwością obcowania z naturą i podziwiać rosnące w równych rzędach winne krzewy.

Typ gleby: gliniasty o podłożu wapiennym.

Z uwagi na ostry klimat postawiono na odporniejsze odmiany: Seyval Blanc, Muskat, Jutrzenka, Aurora, Bianca, Sibera, Johanniter, Pinot Gris, Hibernal i Solaris. Czerwone wino robią z: Marechal Foch, Leon Millot, Rondo, Regent, Roesler.

Właściciele produkują wina wytrawne, półwytrawne – białe, różowe i czerwone.

Istnieje możliwość konsumpcji, zwiedzania, degustacji, zakupu na miejscu.

Właściciel – Jerzy Stecki – jest członkiem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

W 2018 r. Winnica Rodziny Steckich planuje sprzedaż wina.

Zapisz

Zapisz

Wina produkowane przez Winnicę Rodziny Steckich

Atrakcje w pobliżu

PRUCHNIK

Pruchnik to miasto położone w województwie podkarpackim, leżące na trasie z Rzeszowa do Przemyśla, na południe od Jarosławia. Okolice Pruchnika położonego nad rzeką Mleczką to tereny typowo rolnicze, piękny krajobraz jest tutaj pagórkowaty i słabo zalesiony. Od południa widoczne są trochę wyższe, zalesione wzniesienia Pogórza Dynowskiego.

Pruchnik to zaciszna miejscowość, leżąca z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, zachowała charakter XIX-wiecznych miasteczek galicyjskich, co widoczne jest m.in. w wyglądzie domów, nazewnictwie ulic czy nawet w mentalności mieszkańców.

Niegdyś miasteczko było ważnym w okolicy ośrodkiem handlu i rzemiosła, do dziś w czwartki odbywa się tutaj targ.

Stary Kufer

Atrakcje w Pruchniku

Pruchnik to miejscowość zabytkowa, na uwagę zasługują tu przede wszystkim charakterystyczne drewniane domy z podcieniami z XIX wieku. Cały Rynek przedstawia się bardzo ciekawie, z elementami drewnianej zabudowy konstrukcji przysłupowej. Na Rynku stoi Stary Kufer – ciekawa drewniana budowla kryjąca sklep m.in. z pamiątkami, rękodziełem oraz IT i Kawiarnię Pod Gontem.

Ponad Rynkiem na ulicy Kościelnej góruje zabytkowy, murowany kościół Św. Mikołaja w Pruchniku, a obok niego, w drewnianej dawnej kościelniówce z 1890 roku powstało Muzeum Parafialne.

Nieco dalej od centrum, przy ulicy Zamkowej stoją natomiast ruiny dawnego zamku bastejowego, w postaci cylindrycznej wieży i niskiego budynku. To dawna siedziba Pruchnickich i Pieniążków.

Na Górze Iwa nieco na południe od centrum Pruchnika natomiast zobaczyć można bardzo unikatowy zabytek – słup tatarski, który w dawnych czasach najazdów tatarskich służył jako obiekt alarmowy, na szczycie obeliska zapalano wielkie ognisko za pomocą smoły, które z daleka alarmowało mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Po więcej informacji zapraszamy na poniższą stronę internetową https://www.polskieszlaki.pl/pruchnik.html

 

JAROSŁAW

Jarosław to miasto na styku kultur. Tu Wschód łączy się z Zachodem. Obecność Polaków, Żydów, Ukraińców, Ormian, Niemców, a także Włochów, przez wieki kształtowała charakter i architekturę miasta.

Kamienica „Orsettich”

Największe atrakcje turystyczne Jarosławia to m.in.:

 • Rynek
 • Konkatedralna cerkiew greckokatolicka
 • Skarpa staromiejska – punkt widokowy
 • Dawne kolegium jezuitów
 • Dawny kościół jezuitów – kolegiata
 • Dawny zespół kościelno-klasztorny panien benedyktynek
 • Fragment (prezbiterium) dawnej cerkwi greckokatolickiej
 • Zespół kościelno-klasztorny oo.franciszkanów-reformatów
 • Zespół kościelno-klasztorny oo.dominikanów
 • Cmentarz Stary
 • Gmach dawnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
 • Fragment murów obronnych z reliktami Bramy Krakowskiej

Najważniejsze zabytki w rejonie Rynku – centrum Starego Miasta

 • Ratusz (Rynek 1) – siedziba władz miasta – potwierdzony źródłowo już w XV w. Pierwotnie zapewne drewniany, na pocz. XVII w., po pożarach miasta, odbudowany jako murowany, po czym kilkukrotnie przebudowywany.
 • Kamienica „Orsettich” (Rynek 4) – siedziba muzeum – zbudowana pod koniec XVI w., przebudowana w XVII w. przez włoskiego kupca Wilhelma Orsettiego. Jedna z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic mieszczańskich w Polsce.
 • Kamienica „Attavantich” z reprezentacyjną „salą lustrzaną” (Rynek 5) – zbudowana w XVII w. przez włoskiego kupca Juliusza Attavantiego.
 • Kamienica „Gruszewiczów” (Rynek 6) – zbudowana w 1 poł. XVII w. Wyróżnia się układem ganków i galerii wokół wewnętrznego dziedzińca (wiaty) oraz bogatymi zdobieniami w „wielkiej izbie” (malowidła, sztukaterie). Dawniej własność aptekarza Adriana Gruszewicza.
 • Kamienica „Królowej Marysieńki” (Rynek 11) – zbudowana w końcu XVI w. Zawdzięcza swą nazwę dawnej współwłaścicielce Jarosławia, królowej Marii Kazimierze Sobieskiej. Wyróżnia się klasycyzującą elewacją i reprezentacyjną „wielką izbą”.
 • Kamienica „Rydzikowa” (Rynek 14) – zbudowana na początku XVII w. przez Wojciecha Rydzika. Przykład najlepiej zachowanego domu mieszczańskiego typu „jarosławskiego”, przystosowanego dla potrzeb mieszkalno-handlowych. Pod kamienicą – Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego.
 • Studnia miejska – częściowo odkopana i odrestaurowana po odkryciu jej reliktów w 1965 r. Część nadziemna zrekonstruowana współcześnie.
  Synagoga (ul. Opolska 12) – zbudowana na początku XIX w. Materialne świadectwo wielokulturowości dawnego Jarosławia. Od wybuchu II wojny światowej nieużytkowana do celów kultu.

Jarosław to także miasto podziemi.

Dzięki rozpościerającym się pod miastem, niezbadanym podziemiom, na zwiedzających czeka wspaniała zabawa, podczas której można, m.in.: samodzielnie wypalić gliniane naczynie, poczuć bogactwo siedemnastowiecznej kuchni, spotkać kupców z różnych stron świata oraz popłynąć szkutą w dół Sanu i Wisły – przy dźwiękach wioseł oraz śpiewu ptaków.

Warto zajrzeć na stronę internetową z Wirtualnym szlakiem dziedzictwa kulturowego miasta Jarosławia i miasta Humenné: http://wirtualnyszlak.eu/jaroslaw/

 

Źródło:

https://www.polskieszlaki.pl/pruchnik.html
http://www.ckip.jaroslaw.pl/atrakcje-turystyczne
http://www.jaroslaw.pl/
http://wirtualnyszlak.eu/

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Kontakt

Winnica Rodziny Steckich
Adres przetwórni i siedziba firmy:
ul. Pełkińska 12
37-500 Jarosław

Opcje turystyczne

zwiedzanie winnicy

Zapisz

Zapisz

degustacja

Zapisz

konsumpcja

Zapisz

Zapisz

Lokalizacja

Inne winnice