Spotkaniówka

Spotkaniówka 2017-06-25T18:55:29+02:00

Opis winnicy

Grażyna Barć i Krzysztof Kotowicz
Połomia, gmina Niebylec, powiat strzyżowski
Założona w 2006, powierzchnia 1,02 ha


Winnica Spotkaniówka o powierzchni 1,02 h położona jest na południowo-zachodnim stoku o nachyleniu 6% do 8% na wypłaszczeniu malowniczego wzgórza w 2/3 jego pełnej wysokości ok. 320 m n.p.m. i ok. 120 m ponad dnem doliny.

Uprawiane są następujące odmiany:

– na wina białe – Hibernal, Bianca
– na wina czerwone – Rondo, Regent

Jak wszyscy, którzy rozsmakowali się w winie, właściciele winnicy ulegli jego czarowi, ale prawdziwa fascynacja pojawiła się później. Pan Krzysztof i Pani Grażyna mieli szczęście, że 8 lat temu będąc typowymi mieszczuchami, przeprowadzili się z ciasnego Rzeszowa na przepiękne tereny Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego do miejscowości Połomia położonej 25 km od Rzeszowa w kierunku Bieszczad. Już sama wieś ze swoją ponad 650 letnią historią i architektoniczną perełką w postaci starego gotyckiego kościółka wzbudza wielkie zainteresowanie.

Osiedlając się na 6,5 ha gospodarstwie, położonym na pięknym wzgórzu z malowniczym widokiem na dolinę, nie przypuszczali jak bardzo odmienią to miejsce. Stary żywopłot grabowy o długości ponad 400 m, stary sad, zdziczała uprawa malin oraz hektary traw zmusiły ich do zapoznania się z pracami ogrodniczymi. Nie interesowała ich uprawa roli jako takiej, natomiast dostępny areał był zbyt duży jak na przydomowy ogród.

Gdy przypadkiem przeczytali o programie „Podkarpackie winnice” i zapoznali się z nim, zapadła decyzja, że zakładają winnicę. Uczestnictwo w programach enologicznych, kurs w Silberbergu, oraz odwiedzenie ok. 25 winnic, pozwoliło Panu Krzysztofowi i Pani Grażynie na wypracowanie własnej wizji winnicy, którą starają się skutecznie realizować. Już z góry założyli, że należy postawić nie tylko na samo wino, ale stworzyć też miejsce o szczególnym klimacie, do którego chciałoby się powracać. Jedną z pierwszych decyzji mających wpływ na charakter winnicy był wybór słupów akacjowych na jej rusztowanie oraz zaplanowanie pergoli pod winorośl pnącą. Beton i stal nie byłyby tak ciekawe, natomiast uzyskany efekt już wynagradza trud poniesiony na pozyskanie rusztowania z akacji.

Już w tzm roku będą dysponowali obiektem do profesjonalnej degustacji oraz sześcioma miejscami noclegowymi z pełnym zapleczem sanitarnym i własną kuchnią. W końcowej fazie projektowania przewidziana jest docelowa profesjonalna wytwórnia, wzbogacona o pewien element architektoniczny do obserwacji, który będzie dużą atrakcją turystyczną, pozwalającą na organizowanie cyklicznych spotkań i czyniącym gospodarstwo enologiczne wartym odwiedzenia.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Rodzaje win

Aby zobaczyć wina produkowane przez winnicę Spotkaniówka rozwiń poniższą listę

informacja i zdjęcia do uzupełnienia

Kontakt

Grażyna Barć i Krzysztof Kotowicz
38-115 Połomia 645

  • + 48 502 120 805

  • winnica@polomia.pl

  • www.polomia.pl

Lokalizacja

Inne winnice