Św. Roch

Św. Roch 2017-06-25T18:57:07+02:00

Opis winnicy

winnica_vanellus_1

Anna i Marek Tomczykowie
Rzeszów-Słocina, powiat rzeszowski
Założona w 2002, powierzchnia 0,50 ha


Winnica została założona w 2002 roku. Jest położona na południowym stoku góry św. Rocha w Słocinie-Rzeszowie. Do niedawna Słocina była oddzielną miejscowością, ale trzy lata temu została włączona do granic Rzeszowa. Trudno było o inną nazwę naszej winnicy, skoro w Słocinie jest parafia pod wezwaniem św. Rocha, ulica św. Rocha i jedno z największych i najbardziej rozległych w tej okolicy wzniesień, góra św. Rocha.

Obecnie winnica ma obszar około 50 arów z możliwością powiększenia do około 1.5 hektara. Uprawiane są na niej przede wszystkim hybrydy. Z winorośli dającej białe wina: Hibernal, Seyval Blanc, Sibera, Muskat, Bianca, Jutrzenka, a z winorośli „czerwonej” Rondo, Regent i Leon Millot.

Łagodny stok góry, dość ciężka, gliniasta gleba, sprawiają, że wina są bardzo mineralne, złożone, gęste. Zadziwia nas przede wszystkim jakość win otrzymywanych z Jutrzenki, szczepu wyhodowanego przez Romana Myśliwca w winnicy Golesz w Jaśle. W 2008 roku właśnie Jutrzenka dała najbardziej ekstraktywne wino. Delikatny, ale za razem niepowtarzalny zapach oraz smak, sprawia, że obok Seyval Blanc i Hibernala jest najbardziej obiecującym szczepem w naszej winnicy.

Natomiast nie będziemy się skłaniać w stronę szczepów vitis vinifera typu Pinot, Ortega itd., ponieważ zauważyliśmy po kilku latach, że źle się, przynajmniej na naszej górze czują, często chorują i być może dlatego dają słabej jakości wino.

Rodzaje win

Aby zobaczyć wina produkowane przez winnicę Św. Roch, rozwiń poniższą listę

informacja i zdjęcia do uzupełnienia

Kontakt

Anna i Marek Tomczykowie
ul. Ks. Adama Podgórskiego 32
35-330 Rzeszów-Słocina

  • + 48 17 857 12 74

Lokalizacja

Inne winnice