Vanellus

Vanellus 2017-07-16T21:37:12+00:00

Opis winnicy

winnica_vanellus_1

Winnica VANELLUS – Jareniówka
Barbara i Mariusz Czajka
Jareniówka, gmina Jasło, powiat jasielski
Założona w 2005, powierzchnia 1 ha


Zaczęło się prozaicznie, bo od porządków w ogrodzie. Z pomocą i pomysłem na jego urządzenie przyszedł nam nasz sąsiad, Wiktor Szpak. To on też, pewnego wieczoru, pokazał nam swoją winnicę i poczęstował winem. To było odkrycie. Wino w Polsce, na Podkarpaciu, tuż obok, wydawało się czymś niemożliwym, a było jak najbardziej realne. Posadziliśmy więc 300 krzewów winorośli, naszą małą winniczkę na własne potrzeby: Siberę i Muskata na wina białe oraz Rondo i Regenta na czerwone. Szybko jednak okazało się, że winorośl jest rośliną, w której nie można się nie zakochać. Cieszyliśmy się każdym liściem, każdym gronem, każdą jagodą i zapragnęliśmy więcej. Dokupiliśmy, więc działkę obok i rozglądamy się za następną.


Aktualnie winnica zajmuje 1 ha. Znajduje się na stoku o niedużym, kilkunastoprocentowym spadku w kierunku południowo-wschodnim, zakończonym stromą skarpą nad starym rzeczyskiem, co umożliwia odpływ chłodnego powietrza. Od północy, przed zimnymi wiatrami, osłaniają ją zabudowania. W niewielkiej odległości, około 300 m. przepływa rzeka Wisłoka. Gleba, średnio-ciężka, lessowa, o odczynie zdecydowanie kwaśnym, wymaga zabiegów, aby wydać owoc o zadowalających nas walorach. Oprócz wspomnianych wcześniej odmian, dosadziliśmy trzy nowe szczepy: Solaris, Seyval Blanc i Cabernet Cortis, a w przyszłości chcielibyśmy zmierzyć się również z jakąś viniferą, np. Pinot Gris lub Riesling.


Nazwa winnicy pochodzi od nazwiska właścicieli, Vanellus bowiem po łacinie znaczy „czajka”. Chcielibyśmy wytwarzać w naszej winnicy wina, pod którymi możemy się podpisać, jakie nam samym smakują, choć mamy nadzieję znaleźć w świecie ludzi o podobnych gustach. Lubimy wina o wyrazistym aromacie owocu, wina, które nie wstydzą się swego pochodzenia.

Mamy nadzieję sprzedawać nasze wina przede wszystkim podczas degustacji na miejscu, w piwnicy gdzie powstają i smakują najlepiej. Wierzymy w rozwój enoturystyki na Podkarpaciu i mamy nadzieję być jej częścią.


Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia oraz braliśmy udział w programie „Na winiarskich ścieżkach Podkarpacia”.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Wina produkowane przez Winnicę Vanellus

Atrakcje w pobliżu

Skansen archeologiczny Karpacka Troja

W odległości ok. 5 km od Jareniówki znajduje się Skansen Archeologiczny Karpacka Troja.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest Trzcinicy, w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy.

Miejsce w którym powstał Skansen należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie prac wykopaliskowych, zwłaszcza tych prowadzonych od 1991 r przez Jana Gancarskiego, odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła.

 

W Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, która powstała w początkach epoki brązu, ponad 4000 lat temu! To także tu odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e. Ze względu na rangę tego odkrycia, chronologię oraz wyraźne wpływy południowo-europejskie miejsce to nazwane zostało Karpacką Troją.

Wały Królewskie

Po ponad dwóch tysiącach lat od upadku Karpackiej Troi teren ten zasiedlili Słowianie. Wznieśli oni wielki gród o powierzchni 3 hektarów, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi, które jeszcze dzisiaj w niektórych partiach sięgają 10 m wysokości. To właśnie owo stanowisko nazywane jest „Wałami Królewskimi”. Gród funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e. Słowianie pozostawili po sobie kilkadziesiąt tysięcy zabytków, w tym wspaniały skarb srebrny, w skład którego wchodziło okucie pochwy miecza – arcydzieło rzemiosła wczesnośredniowiecznego.

 

Na terenie skansenu odbywają się lekcje muealne, warsztaty oraz znajduje się salka małego odkrywcy.

Salka Małego Odkrywcy to niezwykłe miejsce stworzone dla najmłodszych gości. W przytulnej sali, dostosowanej do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, odbywają się zajęcia zorganizowane. Tematyka zajęć obejmuje historię grodu w Trzcinicy, ich charakter oraz poziom został dostosowany do wieku i potrzeb dzieci. Sala dodatkowo wyposażona jest w zestaw mebli, pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny a także zabawki współczesne i rekonstrukcje zabawek używanych przez dzieci w dawnych czasach. W tym przytulnym i uroczym pomieszczeniu najmłodsi przeniosą się w podróż w odległe czasy, aby poznać świat, w którym przed setkami i tysiącami lat żyli ich rówieśnicy.

Co roku odbywa się tu Karpacki Festiwal archeologiczny.

Więcej informacji na oficjalnej stronie skansenu: http://www.karpackatroja.pl

Kontakt

Barbara i Mariusz Czajka
Jareniówka 189
38-200 Jasło

Opcje turystyczne

zwiedzanie winnicy

Zapisz

degustacja

Zapisz

sprzedaż na miejscu

Zapisz

Zapisz

Lokalizacja

Inne winnice