Vanellus

Vanellus 2020-12-04T11:19:44+02:00

Opis winnicy

winnica_vanellus_1

Winnica VANELLUS – Jareniówka
Barbara i Mariusz Czajka
Jareniówka, gmina Jasło, powiat jasielski
Założona w 2005, powierzchnia 1 ha


Zaczęło się prozaicznie, bo od porządków w ogrodzie. Z pomocą i pomysłem na jego urządzenie przyszedł nam nasz sąsiad, Wiktor Szpak. To on też, pewnego wieczoru, pokazał nam swoją winnicę i poczęstował winem. To było odkrycie. Wino w Polsce, na Podkarpaciu, tuż obok, wydawało się czymś niemożliwym, a było jak najbardziej realne. Posadziliśmy więc 300 krzewów winorośli, naszą małą winniczkę na własne potrzeby: Siberę i Muskata na wina białe oraz Rondo i Regenta na czerwone. Szybko jednak okazało się, że winorośl jest rośliną, w której nie można się nie zakochać. Cieszyliśmy się każdym liściem, każdym gronem, każdą jagodą i zapragnęliśmy więcej. Dokupiliśmy, więc działkę obok i rozglądamy się za następną. Take a look at the novoline online casino echtgeld.


Aktualnie winnica zajmuje 1 ha. Znajduje się na stoku o niedużym, kilkunastoprocentowym spadku w kierunku południowo-wschodnim, zakończonym stromą skarpą nad starym rzeczyskiem, co umożliwia odpływ chłodnego powietrza. Od północy, przed zimnymi wiatrami, osłaniają ją zabudowania. W niewielkiej odległości, około 300 m. przepływa rzeka Wisłoka. Gleba, średnio-ciężka, lessowa, o odczynie zdecydowanie kwaśnym, wymaga zabiegów, aby wydać owoc o zadowalających nas walorach. Oprócz wspomnianych wcześniej odmian, dosadziliśmy trzy nowe szczepy: Solaris, Seyval Blanc i Cabernet Cortis, a w przyszłości chcielibyśmy zmierzyć się również z jakąś viniferą, np. Pinot Gris lub Riesling.


Nazwa winnicy pochodzi od nazwiska właścicieli, Vanellus bowiem po łacinie znaczy „czajka”. Chcielibyśmy wytwarzać w naszej winnicy wina, pod którymi możemy się podpisać, jakie nam samym smakują, choć mamy nadzieję znaleźć w świecie ludzi o podobnych gustach. Lubimy wina o wyrazistym aromacie owocu, wina, które nie wstydzą się swego pochodzenia.

Mamy nadzieję sprzedawać nasze wina przede wszystkim podczas degustacji na miejscu, w piwnicy gdzie powstają i smakują najlepiej. Wierzymy w rozwój enoturystyki na Podkarpaciu i mamy nadzieję być jej częścią.


Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia oraz braliśmy udział w programie „Na winiarskich ścieżkach Podkarpacia”.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Wina produkowane przez Winnicę Vanellus

Kontakt

Barbara i Mariusz Czajka
Jareniówka 189
38-200 Jasło

Opcje turystyczne

zwiedzanie winnicy

Zapisz

degustacja

Zapisz

sprzedaż na miejscu

Zapisz

Zapisz

Lokalizacja

Inne winnice